Brokerlink-1
Brokerlink-2

Timbits Elementary School Championship

The Timbits Elementary School Championship is a competition for youth curlers with teams comprised of four players from the same elementary school.

 

  • Dates, Deadlines and Locations

    ClubDrawStart DateEnd Date
    Gananoque Curling ClubTBDApril 5th 2019April 8th 2019

  • Rules for this Competition

    Competition-Specific Rules – Coming Soon!

    This competition follows the Specific Rules for 2017/17: Youth Competitions – Coming Soon!

    For more rules and waivers please see:

    Rules & Waivers

  • Registration Information

    Registration

  • Documents

    Documents 

    Sizing Chart

  • Past Champions

    YearClubSkipThirdSecondLead
    2017North Dundas Intermediate SchoolAlison RoachTaryn CooperMatthew PereiraFrannie Mae Richardson
    2016Our Lady of LourdesJett GazeleyThai DagnoneSarah MathewsMathew Prent
    2015Kars on the Rideau Public SchoolAdrienne BelliveauJulia BrennanJordan McNamaraLucas Houle
    2014McDougall Elementary Public SchoolMaddie FisherBrayden MacEwanRachel ReevieKateLynne Hinksman
    2013Almonte District High SchoolDerek BowdenAllyn WadeJack McBrideKarlan Schenher
    2012MacLeod Public SchoolTanner HorganJacob HorganEthan UrbanPatrick Huska
    2011Seaforth Public SchoolEthan DoigSam SteepAdam VincentAlex Vincent
    2010McDougall Elementary Public SchoolNathan MarshallTerri WeeksCameron JohnsonNick and Mathew Mayeae
    2009Sir Ernest MacMillan Public SchoolZack ShirtleffPatrick ClarkeBrandn ReimerDaniel Stubbs
    2008Cedarview Middle SchoolTom LepageGeordin RaganoldJonathan LebeauMorgan Steele
    2007St. Patrick Catholic SchoolTyler SaganCarson WalshLucas YoungEmily Walsh
    2006Nationview Public SchoolKurtis ByrdDarby AceJason FoundWade Hetherington
    2005Centennial Public SchoolMike FlemmingBryan ReynoldsAlena RentonJulia Whitney
    2004 (East)RH Cornish Public SchoolChris GibsonBraeden MayPatrick ScofieldChris Moon
    2004 (West)Kleinburg Public SchoolJeff InglisVeronica WilsonShea O'NeillEdward Moakler
    2003St. Thomas the Apostle Separate SchoolJohn McSheffreyRyan DickerSpencer ManwellEric Hoffman
    2002Notre Dame Catholic High SchoolHeather QuackenbushCeleste Butler- RohlandMegan RegimbaldAlexandra Howard
    2001Glen Orchard Public SchoolGeoffrey GrimmettBrody ForemanSam SmithLorne Goltz
    2000Arthur Public SchoolRyan JonesNicole O'DonnellDan TrommelenPeggy O'Neill
    1999Notre Dame Catholic High SchoolJessica CostaninRobyn FinnerLaura GuettaAmanda McNulty
    1998Carl A. Nesbitt Public SchoolSandy MacEwanJamie MorphetDavid DaoustCory Bigras
    1997Saint Catherine Catholic SchoolMike McLeanKyle StairsMeghan TalleviColin Stairs
    1996W.I. Dick Middle SchoolLeigh ArmstrongMatthew LillyDavid EllisLyndsey Jones
    1995Caldwell St. SchoolKevin MusselmanJonathan RomansMichael TomsMatthew Denhay
    1994William Beatty Public SchoolKen LandBrad BowlandAllison HamiltonMatt Monks
    1993Earnscliffe Sr. Public SchoolRyan KlassenBrad RussellNick Von BloedellRobyn Horseman